Kościół p.w. Św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim

Czernichów, Data: 2011-10-12 11:38


W 1810 roku zbudowano kaplicę pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i przydzielono do duszpasterskiej posługi o. Fidelisa Kołatkiewicza /bernardyna/
W 1827 roku ksiądz biskup utworzył ekspozyturę i powierzył ją Ks. Janowi Fitakowi. Gubernium Lwowskie natomiast w 1858 roku probostwo pod protektoratem cesarskim, obecny kościół w stylu neoromańskim wybudował ks. Jan Fitak w latach 1859-1862 z funduszów cesarskich i pożyczki Galicyjskiego funduszu religijnego.
Konsekracja kościoła odbyła się w 1885 roku, a dokonał jej ks. Kardynał Dunajewski. W 1961 roku. przeprowadzony został generalny remont zewnętrznej części kościoła. Witraże pochodzą z 1938 roku wykonane w Krakowie przez p. Żeleńskiego wg projektu miejscowego artysty rzeźbiarza Alojzego Kołka. Dziełem tegoż artysty rzeźbiarza są - Chrystus na krzyżu w kruchcie, Maria Magdalena z Chrystusem w wielkim ołtarzu, figury św. Franciszka, bł. Kingi i św. Jana Kantego w lewej bocznej kaplicy, M.B. Bolesnej, św. Jana Ewangelisty i aniołów obok krzyża w prawej bocznej kaplicy a także oryginalny katafalk. Godnym uwagi jest KRZYŻ w prawej bocznej kaplicy - z Chrystusem porąbanym przez niemców w 1943 roku.

/tekst z gabloty w przedsionku kościoła/
 

Dane adresowe

WojewództwoŚląskie
PowiatŻywiecki
GminaCzernichów
MiejscowośćMiędzybrodzie Bialskie


Zobacz galerię

Zobacz organizowane prze nas wydarzenia kulturalne

Dożynki Sołeckie w Międzybrodziu Bialskim

informacja kulturalna, historyczne, sakralne, zabytki
Poprawa jakości i dostępności informacji kulturalnej na Żywiecczyźnie


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013